Valimisliit Lääneranna seisab korraliku, kättesaadava ja kodulähedase koolihariduse eest. Võime julgelt väita, et see on meie prioriteediks. Meie valimisliidu nimekirjas on kuue kooli ning Massu Ratsaspordikooli juhid ja õpetajad. Nii saamegi lubada, et tagame meie lastele kvaliteetse koolihariduse andmist. Seisame selle eest, et iga laps Lääneranna valla territooriumil saab koha võimalikult kodulähedases lasteaias ning kooliealine laps võimaluse õppida just tema eripära arvestavas koolis. Koduvallas peab olema võimalus saada kohustuslik põhiharidus kõikidel meie valla lastel. Valla territooriumil olev Lihula Gümnaasium aga tagab selle, et soovi korral on meie noortel võimalik jätkata õpinguid ja saada keskharidus samuti oma koduvallas. Anname endast parima, et mitte ükski pere ei peaks kolima mujale seetõttu, et tema lapsele pole oma vallas sobivat kooli.
Lääneranna vallas säilib praegune koolivõrk: gümnaasium Lihulas, algkoolid Kõmsil ja Metskülas, põhikoolid Virtsus, Varblas, Lõpel, Koongas ja samuti kõik tänased lasteaiad. Lisaks kaks Haridus- ja Teadusministeeriumis registreeritud koolitusloaga huvikooli – Lihula Muusika- ja Kunstikool ning Massu Ratsaspordikool. Arendame olemasolevaid üldharidus- ja huvikoole eesmärgiga tuua meie lasteni paremaid, kaasaegsemaid ja põnevamaid õppemeetodeid ja materjale.
Meie tulevase suurvalla igas nurgas peab säilima elu, ja kooli olemasolu on selle üheks eelduseks. Võtame oma südameasjaks muuta meie koolid magnetiks, mis noori kodukohta tagasi meelitab. Ikka selleks, et nendegi lapsed saaksid käia hubases ning konkurentsivõimelist ja mitmekülgset haridust pakkuvas kodukoolis. Ainult nii saame elus hoida meie kõigi kodu – Lääneranna valda.
Kvaliteetse koolihariduse kõrval pöörame senisest suuremat tähelepanu huviharidusele: kõik olemasolevad huvitegevuse võimalused – huviringid ja -koolid – Lääneranna valla territooriumil säilivad, lisaks sellele toetame igati uute huviringide algatusi, nii üldhariduskoolide kõrval toimivate ringide kui huvikoolide poolt pakutavate võimalustena. Töötame selle nimel, et huviharidus oleks kõigile kättesaadav ja taskukohane; valla kõikide piirkondade lastel peab olema võrdne võimalus saada oma huvidele ja võimetele vastavat mitmekesist huviharidust.
Et haridust puudutavaid uuendusi ja lubadusi ellu viia, võimaldame meie valla lastele tasuta vallasisese transpordi üldhariduskooli, huvikooli ja kodu vahel. Kaasajastame busside graafikuid selliselt, et õpilastel oleks võimalus sobival ajal liikuda turvaliselt kooli ja kodu vahel. Nii loome kõik eeldused selleks, et senisest rohkem lapsi leiab tee sporditrenni, huvikooli või -ringi. Meie eesmärk on võtta vanemate õlgadelt ära laste transportimise koormus, et seeläbi maksimaalselt väärtustada lapse ja vanema omavahelist aega.
Lääneranna valla koolid ja huvikoolid
Lihula Gümnaasiumis õpib täna 243 õpilast. Oleme looduskallakuga, kultuurne ja spordilembene, turvaline kogukonnakool, kus õpetame oma lapsi headeks inimesteks. Meid teeb eriliseks asukoht, meie lähedal ei ole suuri muuseume, teatreid ega teaduskeskusi ja tänu sellele saavad Lihula kooli lapsed palju ringi sõita. Ikka selleks, et õppida katsudes, maitstes ja nuusutades. Me oleme stabiilselt head õpet andnud läbi aegade, meie lõpetajad jätkavad õpinguid üle Eesti erinevates ameti- ja kõrgkoolides. Meie vilistlaste seas on õpetajaid, ettevõtjaid, teadlasi, kultuuriinimesi, sõjaväelasi ja poliitikuid. Oma tugevuseks peame pühendumist, meil on oma õpilaste aitamiseks, õpetamiseks, nende huvide ja vajaduste väljaselgitamiseks aega, vahendeid ja tahet. Väliselt juba vana koolimaja on sisult kaasaegne ja 21. sajandi vajadustele vastav.
Metsküla Algkool, ainuke Matsalu rahvuspargi territooriumil paiknev kool tähistab tänavu 165. sünnipäeva. Kümme aastat olid kooliuksed suletud, kuid 1989. aastal avati kool taas, ja see oli puhtalt noorte külaelanike algatus. Kuus aastat tagasi oli kool tõsises sulgemisohus, kuid jäi püsima tänu lapsevanemate, külaelanike, õpetajate ning muidu toredate inimeste ühisele pingutusele. Ilmselt pole Eestimaal külakooli, kus õpilaste arv on praegu võrdne sellega, mis oli aastal 2000… Või siiski? Muidugi, Metsküla! Oli siis 20 ja on täna 20 õpilast, nende hulgas juba ka 5 vilistlaste last. Metskülas jõutakse tavalise õppimise kõrval tegeleda paljuga: on koorilaul ja rahvatants, programmerimis- ja robootikaring, loodusring ja pärimusring, silmaring ja nuputamisring, seiklusring ning matka- ja spordiring. On isegi rahvusvaheline koostöö eTwinningu ning Erasmus+ projekti näol. Peaaegu kõik õpilased on noorkotkad või kodutütred, pooled õpilastest käivad muusikakoolis pilli õppimas, lisaks veel maadlejad ja jalgpallurid. Kogu kooli ja isegi lapsevanemaid on nakatanud orienteerumispisik – kolmapäevakutel käiakse kogu perega, imikutest õed-vennadki võetakse kaasa. Metsküla kool on väike ja armas, koduselt hubane, seest suurem kui väljast.
Kõmsi Lasteaed-Algkool on hea ja sõbralik kool, kus on loodud kõik võimalused kooli ja kogukonna koostööks. Kool tegutseb aastast 1985, hoides vaatevinklis keskkonnateadlikkust, loodushoidu, tervislikku elustiili ja kultuurilembust. Selle tõestuseks on Eesti meistersportlased Mäeorg ja Veek ning Kõmsi populaarsed muusikalid, mida etendame iga kahe aasta tagant. Väikese kooli võlu on just selles, et lavale laulma ja mängima pääseb iga laps. Otsustajaks ei ole lapse võimekus, vaid arenguvõimalus. Laulupidudel on meie mudilaskoor osalenud aastast 1997. Pea kolmandik õpilastest võtab osa Lihula Muusika- ja Kunstikooli tööst, tehakse koostööd Massu Ratsaklubiga, toimuvad lauatennise- ja jalgpallitreeningud. Paindlik õppekorraldus loob ainete lõimimiseks head võimalused ja aitab lastel tulla toime suhteliselt suure õpikoormusega. Suurepärane õpikeskkond soodustab lapse igakülgset arengut. Meid motiveerib O. Wilde öeldu: „Parim viis lapsi kasvatada on teha nad õnnelikeks!”
Virtsu Kool on praeguse Hanila valla suurim kool, kus tänavusel õppeaastal õpib 70 õpilast ja veel 11 last on lasteaiarühmas. Kooliharidust on Virtsus hakatud andma 1940. aastal ning alates 1988. aastast on Virtsu Kool 9-klassiline. Pakume lastele mitmekülgset ja konkurentsivõimelist haridust, meie õpilased on alati edukalt osalenud nii maakonna kui üleriigilistel aineolümpiaadidel ja -võistlustel. Traditsiooniliselt on Virtsu Koolis tugevad spordilapsed – koostöös Lihula Gümnaasiumi ja Vatla Spordiseltsiga on meie lapsed võitnud medaleid lauatennises, kergejõustikus, jalgpallis ja maadluses. Kooli kõrval tegutseb robootikaring, mis väikestele tehnikahuvilistele pakub võimalust teha esimesi samme robotite maailmas. Lähtume lapse heaolust ja turvalisusest, nii saame pakkuda kooliharidust, mis aitab noorel inimesel täiskasvanueas edukalt hakkama saada.
Koonga Kool on üks Koonga valla kahest põhikoolist, kus käesoleval õppeaastal õpib 46 õpilast ja lasteaiarühmas käib 18 last. Lõpe Koolis õpib 38 õpilast ja lasteaias 22 last. Mõlemad koolid on liitunud Ettevõtliku Kooli programmiga ja kuulume Tervist Edendavate Koolide võrgustikku. Meie õpilased osalevad noorteühingu Eesti 4H tegevuses. Meie väikesed koolid pakuvad lastele lapsesõbralikku ja turvalist õpikeskkonda, kus on märgatud ja toetatud igaüks. Lisaks tavapärasele õppetegevusele mahub koolipäevadesse ka palju muid huvitavaid tegemisi erinevate ringide, õppekäikude ja isetegevustena. Meil on rõõm kuulda lastelt: MEILE MEELDIB KOOLIS KÄIA.
Varbla Kool on asutatud 1857. aastal vallakoolina. 2001. aastal valmis renoveeritud koolimaja. 2009. aastal kolisid uutesse ruumidesse poiste ja tüdrukute tööõpetuse klassid ja õppeköök. Samal aastal alustas kooli hoones tööd lasteaed. Oleme hoolt kandnud, et klassiruumid oleks varustatud kaasaegse esitlustehnikaga ning juhtmevaba internetiga. Õpilaste turvaliseks kooli jõudmiseks on koolibuss. 1. septembrist 2016 koondati ühtse juhtimise alla põhikool ja lasteaed ning uueks nimeks sai Varbla Kool. Käesoleval õppeaastal õpib koolis 39 õpilast, lasteaias käib 16 last. Lisaks õppetööle töötab koolis üle 10 huviringi. Populaarseimad neist on robootika ja jalgpall.
Lihula Muusika- ja Kunstikool tegutseb 32. aastat. Kooli rohkem kui 80 õpilast käivad Lihulasse igast liidetavast vallast. Muusikakoolis on võimalik õppida erinevaid instrumente: klaverit, viiulit, tšellot, kontrabassi, kitarri, akordionit, mandoliini, löökpille, vaskpuhkpille, klarnetit, fagotti. Koolis tegutsevad oma puhkpilliorkester, rahvamuusikaansambel, kitarristide ansambel. Tragimad saavad osaleda Haapsalu Kammerorkestris, Pärnu regiooni noorte sümfooniaorkestris või Kaitseliidu Lääne maleva puhkpilliorkestris. Kunstikoolis õpitakse maalimist, joonistamist, kunstiajalugu, vormiõpetust, kompositsiooni. Osaletakse konkurssidel, festivalidel, näitustel, käiakse laagrites. Koolis tegutseb ka vabaõppevorm, milles osalevad nii lapsed kui täiskasvanud. Igaüks saab leida omale meelepärase väljundi kas siis kunsti- või muusikamaailmas. Meilt sünnivad pärlid, tuult muusika- ja kultuuritiibadesse!
Massu Ratsaspordikool on registreeritud ja saanud koolitusloa 2017. aastal Kristi-Carolina Reinmaa käe all. Õppekava sisaldab nii ratsaspordi teoreetilisi kui ka praktilisi tunde ning üldkehalist ettevalmistust. Massu Ratsaspordikooli praktiline õppetöö hakkab toimuma Massu külas ratsaspordi kompleksis. Uues ja kaasaegses tallihoones on õpilastele loodud puhketuba, kus lapsel on võimalus kas enne või peale huvikooli tundi teha järgmiseks päevaks antud kodutööd. Huvikooli teoreetilised tunnid hakkavad suuremate gruppide korral toimuma ka Massu mõisas. Massu Ratsaspordikooli loomisega on oluliselt mitmekesistatud Lääneranna vallas antava huvihariduse võimalusi.