Abi ei ole abi, kui sa ei saa seda õigel ajal või see ei arvesta sinu vajadustega. Plaastrit vähkkasvajale pole mõtet peale panna. Halvaloomulise kasvaja ravi nõuab aega ja oskuslikku meditsiinilist sekkumist. Sama kehtib ka sotsiaaltöö puhul: perevägivalla all kannatanu, lähedase kaotanud inimene või katki läinud suhtega tekkinud probleemid ja hirmud ei kao üleöö. Sõltuvust kui kroonilist haigust ei ole võimalik ravida päevaga, vaid see on haigus, millega toimetulemist õpivad inimene ja ta lähedased kogu ülejäänud elu.
Milline on sotsiaaltöö hetkeseis meie omavalitsustes?
Meie sotsiaaltöötajad teevad oma tööd hingega ning on oma ala professionaalid, kuid seni on jäänud me väikestes omavalitsustes puudu võimekusest, et tagada kõikidele vajalikele sotsiaalteenustele kohalikul tasandil ligipääs. Enamjaolt lahendavad sotsiaaltöötajad ikkagi kriise ja probleeme, mis on tekkinud pikema aja jooksul, ehk siis tegelevad piltlikult öeldes tulekahju kustutamise, mitte ennetusega. Igapäevatöös suuname palju energiat ja ressurssi abivajajatele, kelle heaolu tõstmine ja stabiliseerimine on väga pikaajaline ja keeruline protsess. Seetõttu ei reageeri me piisavalt kiiresti ohu märkidele, kuidas mõne lihtsa sammuga ära hoida uute abivajajate tekkimist. Meie omastehooldajad ei saa piisavalt vajalikku tuge, me ei märka probleeme perekonnas enne, kui laps käitub lasteaias või koolis väljakutsuvalt. Tihti ei jää see tegematus teadmiste ega ka tahtmatuse, vaid sotsiaaltöötajate ülekoormatuse ja vähese koostöö taha.
Mida muuta, et tulekahju kustutamisest saaks tulekahju ennetamine?
Valimisliit Lääneranna seisab selle eest, et Lääneranna vallas oleksid sotsiaalteenused, mis on siiani paljuski toiminud projektipõhiselt, stabiilsed ja jätkusuutlikud. Sotsiaaltöötaja üksi ei ole võimeline alati inimest tulemuslikult aitama, vaid tal on parima lahenduse leidmiseks vaja koostööaldist ja toimivat meeskonda. Sotsiaaltöös on väga oluline roll usaldusel ning see on raske tekkima, kui abivajaja ei saa abi õigel ajal ega piisavas mahus või talle pakutakse seda, mida on pakkuda, mitte seda, mida ta vajab. Sotsiaaltöö võrgustikku ja teenustesse on vaja rohkem panustada, nii rahalise kui ka inimressursi poolest.
Usume, et suurema piirkonna põhiselt on ühtse, toimiva ja koostööalti sotsiaaltöö meeskonna loomine võimalik. Me peame tagama tugiteenuseid kohapeal, olgu selleks siis koduhooldaja, logopeedi, tugiisiku, isikliku abistaja, psühholoogi, lastekaitse töötaja, võlanõustaja või mõne muu meeskonnaliikme toetus. Omastehooldajad, eakad, lapsed, psüühilise erivajadusega inimesed ja pikaaegsed töötud on osa paljude hulgast, kes vajavad sotsiaaltöötajalt stabiilset ja toimivat tuge oma heaolu säilitamiseks ja võimalust elada endale turvalises keskkonnas võimalikult kaua. Sama oluliseks, kui seda on sotsiaalteenuste kvaliteedi ja kättesaadavuse tõstmine, peame seni toiminud tugisüsteemide väärtustamist ja kogukonna hoidmist. Tulevases Lääneranna vallas hoiame toimivaid usaldussuhteid ning jätkatame keskustepõhist sotsiaaltööd. Keskustesse jäävad kohalikud sotsiaaltöötajad ning piirkondlikud koduhooldustöötajad, tugiisikud. Lääneranna vallas loome lisaks toimivale võrgustikule juurde lastekaitsetöötaja ametikoha ning panustame senisest rohkem ennetavasse tegevusse ja varajasse märkamisse.